Brusivo na podložce

Brusivo na podložce souhrnně označuje specifické brusné prostředky, jejichž struktura posypu neboli brusné zrno, je uchyceno na podkladovém materiálu. Takovýmto podkladovým materiálem bývá zpravidla speciální papír, plátno, vulkánfíbr, film, molitan a různé další. Brusivo na podložce je širokou kategorií zahrnující celou škálu různých produktů pro specifické aplikace, napříč celým spektrem. Od lehkého ručního broušení, až po profesionální strojní. 

Brusné papíry

Mezi zástupce brusiva na podložce spadají i brusné papíry. Ty se běžně vyrábí jako role, nekonečné brusné pásy, archy anebo kruhové výseky neboli disky. Technickou specifikaci takového brusného papíru poté tvoří zejména jeho podklad, typ brusného zrna, zrnitost a struktura posypu. Podkladem chápeme primárně danou gramáž papíru, pevnost a flexibilitu na škále od B po G, v závislosti na určenou operaci. Typem brusného zrna zase zjišťujeme, zdali se jedná o normální korund, zirkonový korund, karbid křemíku, keramizovaný korund nebo jejich směsi. Následnou zrnitostí poté zjišťujeme hrubost posypu, která bývá v rozsahu od P24-P3000. Poslední specifikací je struktura posypu. Ta se dělí dle pokrytí podkladu brusným zrnem od uzavřené (100%), přes otevřenou (cca 80%), až po extra otevřenou (cca 60%). 

Bez názvu (Příspěvek na Facebooku (Na šířku))

Brusná plátna

Brusná plátna se naopak dodávají jako role, nekonečné pásy, brusné prstence, archy a disky. Používají se také na výrobu talířových a radiálních brusných lamelových kotoučů. Technickou specifikaci udávají stejné faktory, jako u brusných papírů. Podklad se provádí v polyesterovém nebo bavlněném plátně, s přesné danou pevností a flexibilitou. Typem brusného zrna může být normální korund, zirkonový korund, karbid křemíku, keramizovaný korund, směsi nebo i speciální zrna jako například CUBITRON. Zrnitost a struktura posypu je poté stejná, jako u brusných papírů. 

43

Vulkanfíbrové disky

Dalšími vyráběnými produkty jsou vulkanfíbrové disky. Ty se vyznačují velmi pevným a odolným podkladem o tloušťce 0,8-1,2mm. K jejich použití je potřeba vybrat i příslušný podložný talíř. Fíbrové disky jsou, díky svým vlastnostem, určeny pro rychlé a razantní broušení kovů nebo případně i plastů. Vyrábějí se poté v různých průměrech, od velikosti 115 mm, 125 mm, 150 mm, 180 mm do 235 mm. Typy brusného zrna jsou stejné, jako tomu bylo v předchozích případech. Jedná se tedy o normální korund, zirkonový korund, karbid křemíku, keramizovaný korund nebo speciální zrna jako CUBITRON. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz